Spesiyal Menemen Tarifi

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan menemen bu tarif ile daha lezzetli olacak ve kahvaltılarınızı güzelleştirecek. Menemenin lezzetli olması için en önemli şey domateslerin taze ve olgun olmasıdır. Menemene soğan kavurması ekleyerek onu kahvaltı çeşidinden çıkartarak yemek kategorisine katabilirsiniz. Spesiyal menemen tarifi için gerekli malzemeler;

  • 1 adet orta boy kuru soğan
  • 3 adet orta boy domates
  • 1 adet tavuk bulyon
  • 2 adet yeşilbiber
  • Tereyağı
  • 1 adet yumurta

Öncelikle Spesiyal menemen için orta boy bir tavada 1 yemek kaşığı tereyağını eritiniz. 1 adet orta boy kuru soğanı ince küp dilimler haline getirdikten sonra tavada kavurunuz. Üzerine 2 adet yeşilbiberi dilimleyerek birlikte pişiriniz. Soğanlar pembeleşmeye başladıktan sonra, 3 adet orta boy domatesi soyarak küp dilimler halinde tavaya ekleyiniz. Menemenin daha lezzetli ve sulu olması için domateslerin erimesini bekleyiniz. İyi pişen bir menemen her zaman daha lezzetli olacaktır.

10 dakika ağzı kapalı şekilde pişirdiğiniz menemenin içerisine 1 adet tavuk bulyonu katınız. Tavuk bulyonu tavanın içerisinde iyice ezerek yok ediniz. Tavuk bulyon menemenin püf noktasıdır. Domatesler eridikten sonra menemene 1 çay kaşığı tuz, bir tutam kekik, bir tutam kuru nane ve bir tutam pul biber katınız.

Daha sonra küçük bir kâseye yumurtayı kırarak karıştırınız. Karıştırmış olduğunuz yumurtayı menemenin içerisine katarak kapağını kapatınız. Buhar ve ateşle 7 – 8 dakika daha pişiriniz. Tercihinize göre yumurtayı daha çok veya daha az pişmiş yapabilirsiniz. Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir