Ayran Aşı Nasıl Yapılır ?

Ayran Aşı 

Yapımındaki kolaylık, lezzeti ve faydalarıyla sofralarımızın vazgeçilmesi çorbalarımızdır. İçimizi ısıtan bu lezzet yazın ayran aşı versiyonu ile serinletici tesir kazanır. Özellikle sıcak havalarda fırın ve ocağın sıcağı mutfakları adeta bir hamama çevirirken bu tarifle mutfakta daha az vakit geçirilebilir. Yağsız olduğu için mideye rahatsızlık vermeyen, ayrıca içimiyle sıcak havalarda “harareti alan” çorbanın malzemeleri, 3/4 su bardağı nohut, 3/4 su bardağı buğday, 2 su bardağı yoğurt, 4 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı nane, 1 tatlı kaşığı kadar tuz şeklindedir.

Yıkanıp süzülen nohut ve buğday düdüklü tencereye alınır. 1 litre su ilave edilerek yumuşayıncaya dek haşlanır. Suyu süzülmek üzere kapağı açılır. Soğumaya bırakılır. Bu noktada diğer bir alternatif ise nohut ve buğdayın haşlanmak ve soğutulmak suretiyle hava almayan bir kapta 1 gün önceden dolaba kaldırılmasıdır.

Diğer bir yandan yoğurt ve ayrı bir tencerede çırpılır. Nohut ve buğday içine ilave edilerek karıştırılır. Nane ve tuz eklenerek karıştırılır. Servis soğuk yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir